Bolognai spagetti

Életem legjobb tésztája egy bolognai spagetti lett, mely a fiam születésnapi zsúrjára készült. Az egyik kis barátjának – aki igen válogatós – ez a kedvence. De édesanyja felkészített arra, hogy csak az Ő bolognai spagettijét szereti. De ezután a remekmű után felléphettem a második helyre! Hatalmas elismerés!  Íme a recept:



Hozzávalók:  (4 személy)

  • 0,5 kg sertés darálthús
  • 400 g spagetti tészta (én Barilla-t használok)
  • 1 fej vöröshagyma (kisebb)
  • 1 evőkanál olaj (én olívaolajat használok, de lehet napraforgó is)
  • 4 dl paradicsompüré
  • só (én parajdi sót használok, de lehet bármilyen)
  • bors ízlés szerint
  • oregánó ízlés szerint
  • bazsalikom ízlés szerint

Főzési idő: 30 perc



A spagetti elkészítés:

  1. Egy magas falú edénybe vizet öntök, majdnem teli. Majd beleteszek 2 kiskanál sót. Elkezdem forralni.
  2. Ha a tészta vize forr, akkor beleöntöm a spagettit szépen körbe elhelyezem a vízben és várok, amíg lassan lesüllyed a víz alá. Ekkor átkeverem. Megnézem most, hogy a csomagolás hány percet ír a főzéshez. Általában 5 perc elég. Amikor lejár az idő, én mindig kóstolok belőle és, ha már csak egy iciri-picirit kemény a belseje, akkor jó. AL DENTE! Ahogy az olaszok mondanák! Ezután egy szűrőben leszűröm.

A bolognai szósz elkészítése:

  1. Előveszek egy serpenyőt, melybe egy bő evőkanál olajat öntök. A vöröshagymát apróra darabolom és amikor az olaj felmelegszik, beleöntöm a hagymát. Ahogy anyám mondaná üvegesre dinsztelem.  Magyarul, amikor a hagyma kicsit átlátszó lesz, akkor ok. Ekkor a darált húst is a serpenyőbe teszem és egy fakanál segítségével jól szétszedem, hogy minden része jól átfőljön. Amikor a hús már nem piros, hanem inkább barnás, akkor lefedem és hagyom főni. Lentebb is veszem alatta hőmérsékletet.



TIPP:

Én a szűrő alá szoktam tenni egy bögrét, hogy maradjon egy kis kifőtt tésztalevem, mert azzal tudom szaporítani szószomat. Nem mellékesen teli van keményítővel, így nagyon jól sűrít. A tésztára öntök egy kis olajat és átforgatom benne, hiszen akkor nem fog „annyira” összetapadni.

4. Visszatérek a húshoz, megnézem mennyire „pörög” már. Magyarul amikor már nem tapadnak egymáshoz, akkor én úgy gondolom, hogy jó. Ez kb. 10-15 perc is lehet mennyiségtől és edénymérettől függően.

5. Két kiskanál sót, kevés borsot, oregánót és bazsalikomot ízlés szerint teszek bele. Jól megkavarom és főzöm  a fűszerekkel együtt. Majd jöhet a paradicsompüré. A kedvencem a CIRIO PASSATA RUSTICA.

cirio passata rustica

Szóval ebből vagy egy teljesen másfajtából öntök bele 4 dl-t. Hagyom felforrni.

6. Ha elfőtt a levét, tegyél bele a lefőtt tészta vizéből (vagy sima vizet). Amikor felforrt érdemes megkóstolni, hogy mit műveltünk és korrigálni sóval, borssal és a többiekkel az ízkombinációt. A lényeg, hogy Neked finom legyen!

Ezután a szósszal összekeverem a tésztát akár egy külön tálban vagy magában a serpenyőben.

KÉSZ IS A BOLOGNAI SPAGETTI!

Ha klasszikus vagy, akkor jöhet rá a reszelt trappista és társai. Mi parmezánnal vagy magában fogyasztjuk.

TIPP:

Kipróbáltam már pulyka- és marhahússal is, de a sertéshús vált be. Kipróbáltam már más paradicsompürével, de a CIRIO Passata Rustica egyszerűen fenomenális. (Ez utóbbit mivel egy kicsit drága, lehet szaporítani másfajta paradicsompürével is).

Egészségetekre!